Oficjalna Strona Parafii Rzymskokatolickiej

 pw. N.M.P. Królowej Korony Polskiej

w Nowej Wsi.
<---  Kościół parafialny w Nowej Wsi.                           Kościół filialny w Koźmińcu  --->


  Strona domowa
  Kontakt
  Kancelaria paraf.
  Program duszp.
  Porządek Mszy św.
  Ogł. duszpasterskie
  Aktualności
  Kronika parafialna
  Gazetka paraf.
  Rada parafialna
  Grupy duszp.
  Wypominki roczne
  Galeria
  Uśmiech proboszcza
  Kościół online
  Biblioteka
  Warto odwiedzić
  Reg. cmentarza

Parafialny program duszpasterski 2012Wraz z nowym Rokiem Liturgicznym, Kościół w Polsce rozpoczyna realizację kolejnego etapu trzyletniego programu duszpasterskiego. Tegoroczny program realizowany będzie zgodnie z hasłem, które przypada na ten Rok Kościelny: KOŚCIÓŁ NASZYM DOMEM.

Nasz parafialny program opracowany został na podstawie Programu Duszpasterskiego Diecezji Kaliskiej, z uwzględnieniem zadań, jakie stawia przed wiernymi Konferencja Episkopatu Polski.

Kościół, dzięki bogactwu, obejmującemu wszelkie dobro, dostępne zarówno w wymiarze ludzkim, jak i nadprzyrodzonym, nazywany jest Rodziną Bożą.

Jako komunia Bosko-ludzka jest rzeczywistością i przestrzenią, gdzie każdy może żyć i czuć się u siebie, jak w rodzinie. Kościół powinien więc rzeczywiście stawać się naszym Domem. Jako główny cel tegorocznego programu duszpasterskiego stawiamy więc sobie – cytując za arcybiskupem Gądeckim -" większe zadomowienie wiernych w Kościele i większe udomowienie Kościoła." Ma się to wyrażać większym zaangażowaniem świeckich w życiu Kościoła, a także pogłębianiem ewangelijnego braterstwa między ludźmi we wspólnocie religijnej.

Jako diecezjanie powinniśmy postrzegać Diecezję, jako dom wspólny wszystkich diecezjan, a jako parafianie - Parafię, jako wspólny dom wszystkich parafian. Stwierdzenie: PARAFIA - NASZ DOM - niech stanowi zadanie i wyzwanie dla każdego z nas. Mamy je realizować poprzez:

- życie w komunii z Bogiem, czyli w łasce uświęcającej, w wolności od grzechu śmiertelnego i w zjednoczeniu z Bogiem. Źródłem tej komunii jest Słowo Boże i Sakramenty święte;

- życie w komunii z ludźmi;

- miłość, która jest fundamentalną więzią komunii z Bogiem i z ludźmi. Miłość, która jest darem od Boga, odpowiedzią na ten dar i życzliwym otwarciem na drugiego człowieka. To otwarcie na miłość ma kierować nas ku wszystkim, zwłaszcza ku potrzebującym i biednym. Nikt nie może żyć bez miłości. Potrzebują jej wszyscy. Ma to być miłość miłosierna, obejmująca także tych, którzy są nam nieprzychylni, którzy odrzucają naszą życzliwość i nią gardzą. Tych, którzy praktykują systematycznie, ale też i tych błądzących; - urodzinnianie wzajemnych relacji tam, gdzie żyjemy, pracujemy, uczymy się, jesteśmy;

- starania, by każda Rodzina stawała się Domowym Kościołem, by troszczyła się o właściwe relacje między jej członkami, o duchowość i religijność. Niech Rodzice przykładem żywej wiary prowadzą swoje dzieci ku zbawieniu.

- budzenie i pielęgnowanie komunijnego charakteru życia parafian przez zespoły, organizacje, wspólnoty i grupy duszpasterskie istniejące w parafii.

To wszystko ma nas, jako parafian prowadzić do coraz większego doświadczania parafii, jako naszego wspólnego Domu - tu na ziemi - w drodze do Domu Ojca w niebie.

Przestrzenią budowania i doświadczania parafii jako wspólnoty komunijnej jest NIEDZIELA - Dzień Pański; dzień dla człowieka, dla rodziny, dla wypoczynku, a także dla pewnego rodzaju aktywności społecznej.

KALENDARIUM PARAFIALNE

Wydarzenia i nabożeństwa stałe:

Kontynuacja Peregrynacji Pani Jasnogórskiej w kopii obrazu w rodzinach naszej parafii;

- Msza św. dziękczynna dla Rodzin, które przyjęły wizerunek Matki Bożej

- Każdy I czwartek miesiąca - Msza św. w intencji rodzin parafii i w obronie życia poczętego. Nabożeństwo do Świętej Rodziny i zmiana tajemnic dla Członków Żywego Różańca.

Każdy I Piątek miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu:

*) w czasie spowiedzi dzieci prowadzi ERM,

*) w czasie spowiedzi młodzieży i dorosłych prowadzą Członkowie                        Grupy Modlitwy św. Ojca Pio.

Sobota po I Piątku miesiąca - odwiedziny duszpasterskie chorych.

- I niedziela miesiąca - kilkunastominutowa Adoracja Najświętszego                  Sakramentu po każdej Mszy Św.

- I niedziela miesiąca - ukazanie się nowego numeru gazetki parafialnej -Salve                Regina-

- W każdą środę - Nowenna do św. Józefa.

- W każdy piątek - Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

23. dnia każdego miesiąca (z wyjątkiem miesięcy, w których 23. przypadnie w sobotę lub w niedzielę - wtedy w poniedziałek 24. lub 25. dzień miesiąca) - w Nowej Wsi spotkanie Grupy Modlitwy św. Ojca Pio: adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., uczczenie relikwii św. Ojca Pio, spotkanie w salce. Zapraszamy do grupy kolejne chętne osoby.

- Systematyczne spotkania formacyjno-modlitewne działających na terenie parafii grup duszpasterskich (Rada Duszpasterska, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, ERM, Wspólnota Oazowa, Apostolat Margaretka, Caritas Parafialny, ministranci).

- W Wielkim Poście: w piątki Droga Krzyżowa, w niedziele Gorzkie Żale.

- Katecheza przedmałżeńska (w Wielkim Poście we wszystkie soboty i niedziele) dla roczników 1988 i starszych; dla młodszych kontynuacja trzyletniej katechezy parafialnej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

- W ostatnią sobotę miesiąca - katecheza dla rodziców, którzy zamierzają w następnym miesiącu ochrzcić swoje dziecko

- Katechezy przygotowujące młodzież do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania

- Udział młodzieży w rekolekcjach zamkniętych w czasie ferii zimowych i wakacji.

- Prowadzenie przez parafialny zespół Caritas, punktu pomocy potrzebującym (przyjmowanie i wydawanie odzieży, pośredniczenie w przekazywaniu mebli, urządzeń AGD itp.). po każdej trzeciej niedzieli miesiąca.

- Różaniec przed każdą niedzielną Mszą św.

- Dyżury stałe Poradni Duszpasterstwa Rodzinnego -RAZEM-.

- Kancelaria Parafialna jest czynna od poniedziałku do piątku po Mszy św. w Nowej Wsi.

- W tym roku dniem wolnym ks. Proboszcza będzie wtorek.

Ponadto:

STYCZEŃ

1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - Światowy Dzień Pokoju.

6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego - rozstrzygnięcie - zorganizowanego przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej - dekanalnego konkursu dla dzieci i młodzieży -Z rodziną przeżyłem nawiedzenie Maryi-. Spotkanie laureatów, wręczenie nagród. Kolędnicy Misyjni.

18-25 stycznia - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – spotkanie kolędowe przy żłóbku.

LUTY

2 lutego - Święto Ofiarowania Pańskiego - poświęcenie książeczek do nabożeństwa dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. oraz spotkanie z ich rodzicami.

11 lutego – Światowy Dzień Chorego.

22 lutego - Środa Popielcowa, rozpoczęcie Wielkiego Postu.

MARZEC

19 marca - Uroczystość św. Józefa - pielgrzymka przedstawicieli parafii do Sanktuarium w Kaliszu.

18 - 21 marca - Rekolekcje wielkopostne, które wygłosi o. Janusz Kołodziej przeor oo. Pasjonistów z Sadowia. W niedzielny wieczór Droga Krzyżowa ulicami Nowej Wsi (zabieramy ze sobą znicze, które na zakończenie złożymy na grobach bliskich).

22 marca - Zakończenie rekolekcji - Uroczysta Msza św. dla chorych i starszych połączona z udzieleniem sakramentu, spotkanie chorych i starszych w sali wiejskiej, zorganizowane przez członków parafialnej grupy Caritas.

25 marca - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - rocznica ustanowienia diecezji. Udział przedstawicieli parafii w obchodach w kaliskiej katedrze. Również podjęcie - po raz szósty w parafii - Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

KWIECIEŃ

1 kwietnia - Niedziela Palmowa - udział młodzieży z parafii w Ogólnodiecezjalnej Pielgrzymce Młodzieży na Górę Krzyża Jubileuszowego.

2 kwietnia - uczczenie 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II.

5 kwietnia - Wielki Czwartek - modlitwa w intencji Kapłanów.

8 kwietnia - Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

15 kwietnia - Święto Miłosierdzia Bożego

19 kwietnia - Dzień Papieski Benedykta XVI

23 kwietnia - diecezjalna pielgrzymka dziękczynna do Matki Bożej na Jasną Górę. Udział członków ERM w Ogólnopolskich Dniach Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych

29 kwietnia - I Komunia Święta w Nowej Wsi

MAJ

Oprócz tradycyjnych nabożeństw majowych w kościele - nabożeństwa przy krzyżach i kapliczkach - przynajmniej raz przy każdym krzyżu i kapliczce w parafii z udziałem księdza Proboszcza.

1 maja - rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

3 maja - Uroczystości odpustowe w kościele parafialnym w Nowej Wsi. W wigilię odpustu wieczorem Msza św. na cmentarzu za wszystkich Zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym.

6 maja - I Komunia Święta w Koźmińcu. Pielgrzymka dziękczynna Dzieci Pierwszokomunijnych i ich rodziców.

12 maja - udział przedstawicieli parafii w Kongresie Józefologicznym w Kaliszu

CZERWIEC

1 czerwca - Spotkanie modlitewne i integracyjne ministrantów, grup dziecięcych i młodzieżowych z okazji Dnia Dziecka.

2 czerwca - wyjazd młodzieży z parafii na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2011.

4 czerwca - 15. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaliszu.

7 czerwca - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - procesje eucharystyczne do 4. ołtarzy w Nowej Wsi i Koźmińcu.

8 czerwca - Adoracja Wieczysta w Nowej Wsi.

29 czerwca - Zakończenie roku szkolnego.

LIPIEC

5 lipca - tradycyjna pielgrzymka do Lutyni. Pielgrzymka do Lichenia.

SIERPIEŃ

16 sierpnia - rocznica Peregrynacji Matki Bożej w Kopii Obrazu Jasnogórskiego w Nowej Wsi

17 sierpnia - rocznica Peregrynacji Matki Bożej w Kopii Obrazu Jasnogórskiego w Koźmińcu

19 sierpnia - Nowa Wieś - dziękczynienie za plony

26 sierpnia - udział delegacji z parafii w diecezjalnych dożynkach

27 - 30 sierpnia - Pielgrzymka parafialna - sanktuaria północnej Polski.

WRZESIEŃ

03 września - Uroczysta Msza św. na rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego.

11 września - II rocznica rozpoczęcia Peregrynacji Jasnogórskiej Matki i Królowej w znaku kopii Częstochowskiego Obrazu w Diecezji Kaliskiej.

16 września - uroczystości odpustowe w kościele filialnym w Koźmińcu - ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

16 września - udział przedstawicieli parafialnych grup duszpasterskich w Pielgrzymce Diecezjalnej na Górę Krzyża Jubileuszowego pod Ostrzeszowem.

18 września - Msza św. i spotkanie dzieci i młodzieży przy ognisku z okazji dnia ich patrona - św. Stanisława Kostki.

PAŹDZIERNIK

7 października - poświęcenie różańców dla Dzieci Pierwszokomunijnych, spotkanie z ich Rodzicami. Udział Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w modlitewnym czuwaniu w Tursku. Udział Grupy Modlitwy Ojca Pio z naszej parafii w diecezjalnym spotkaniu grup w Wołczynie.

16 października - uczczenie pamięci Jana Pawła II.

22 października - wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II

LISTOPAD

Udział młodzieży z parafii w konkursie ogłoszonym przez Pro Familia Diecezji Kaliskiej. Ogłoszenie przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Radę Duszpasterską konkursu dekanalnego o tematyce prorodzinnej.

25 listopada - Uroczystość Chrystusa Króla - święto patronalne ERM i Akcji Katolickiej - udział w obchodach diecezjalnych.

GRUDZIEŃ

1 grudnia - Diecezjalny Dzień Świętości Życia – udział parafian w obchodach w bazylice św. Józefa w Kaliszu.

2 grudnia - Pierwsza niedziela Adwentu. Początek Nowego Roku Kościelnego

8 grudnia - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. oraz spotkanie z ich Rodzicami.

16 - 24 grudnia - w kościele parafialnym nowenna do Dzieciątka Jezus. Z racji przypadającego Święta Młodzianków, okolicznościowe indywidualne błogosławieństwo dzieci, połączone ze wspólnym kolędowaniem przy żłóbku.

31 grudnia - Msza św. i nabożeństwo dziękczynne za łaski Roku.


BOGU NA WIĘKSZĄ CHWAŁĘ I NA POŻYTEK WIERNYM

.

Liczniki internetowe